Niewygodne komentarze na facebooku – jak sobie z nimi radzić?

Jedną z najważniejszych cech social media jest komunikacja dwustronna. Tutaj możliwa jest interakcja z użytkownikami. Nie tylko my przekazujemy im informacje, ale fani natychmiast mogą na nią zareagować. Publikowane przez nas treści mogą spotkać się z entuzjazmem, jak i dotkliwą krytyką. Jak reagować na takie negatywne komentarze na facebooku?

Metody oczywiście są różne. Jedni usuwają takie wpisy, inni wdają się w słowne przepychanki, jeszcze inni nie robią nic. Od razu mówimy – żadna z tych metod nie zaprowadzi Was do niczego dobrego! Ani ignorowanie, ani pyskówka, ani banowanie nie da oczekiwanych efektów. Wręcz przeciwnie – wywoła lawinę kolejnych negatywnych komentarzy wymienionych bezpośrednio w Ciebie.

Co zrobić z negatywnym komentarzem?

Oceń, czy wypowiedź ma charakter merytoryczny. Jeśli nie to ciężko będzie Ci z nią dyskutować. Po prostu podziękuj za opinię i przejdź dalej. W internecie trolling to bardzo rozwinięta forma „komentowania”. Najlepszą więc metodą walki z nim to nie dać się sprowokować.

Jeśli niewygodna dla Ciebie wypowiedź jest poparta racjonalnymi argumentami to musisz na nią odpowiedzieć. Zastanów się tylko czy masz odpowiednią wiedzę, aby wdawać się w polemikę z użytkownikiem. Jeśli tak, po prostu udziel odpowiedzi. Dobrze byłoby podać źródło lub konkretne dane potwierdzające Twoje stanowisko. Jeśli nie masz takiej wiedzy bądź pewności, nie wdawaj się w twardą polemikę.

Social media = komunikacja dwustronna!

Nawet jeśli czegoś nie wiesz, lepiej się do tego przyznać, niż brnąć w dyskusję bez argumentów. Obiecaj użytkownikowi, że znajdziesz odpowiedź na jego pytanie czy wątpliwości. Ale pamiętaj – rzeczywiście musisz to zrobić. Użytkownik bowiem będzie domagał się odpowiedzi, bo przecież na tym polega komunikacja dwustronna. A zignorowany może potraktować Cię kolejnym negatywnym komentarzem.

Pamiętaj, że zamieszczone tu sugestie są bardzo ogólne. Sprawę za każdym razem trzeba ocenić indywidualnie. Pamiętaj też, że opinie można mieć różne i nie należy oczekiwać, że każdy komentarz na facebooku będzie Ci schlebiał. Warto być otwartym na każdą opinię, jeśli chcesz z sukcesem funkcjonować w świecie social media. Jedynie na temat faktów można twardo dyskutować.

PS. Masz problem z jakimś wpisem? Nie wiesz, jak odpowiedzieć użytkownikowi? Napisz do nas, a spróbujemy pomóc.

Foto: sxc.hu

2 komentarzy do “Niewygodne komentarze na facebooku – jak sobie z nimi radzić?

  1. Jak odpisac niedoszlej tesciowej ktora pod moim zdjeciem slubnym napisala:


    Aniu! Serdecznie gratuluję! A kim jest Twój wybranek? Szkoda, że nie Michal! “

    Michal jest jej synem.

    • @Aniu, na Twoim miejscu podziękowałbym za gratulacje i przyznał, że Michał faktycznie ma czego żałować 😉

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.