Najlepsze darmowe wtyczki SEO

Choć w pozycjonowaniu nie ma złotej recepty na sukces, to istnieją pewne narzędzia, które na pewno ułatwią realizację tego celu. Wtyczki SEO, bo to o nich dzisiaj mowa, to niewielkie programy instalowane w wyszukiwarce, których zadaniem jest ułatwianie nam życia na różnych etapach pozycjonowania. Zamiast błądzić po ciemku będziesz mógł teraz wziąć sprawy w swoje ręce.

Dla potrzeb niniejszego tekstu wybrałem jedynie programy w pełni bądź w przypadku większości funkcji bezpłatne.

SEO Serp

https://chrome.google/seoserp

Jest to pierwsza wtyczka SEO, którą chciałbym polecić. Występuje w różnych odmianach; osobiście korzystam z wersji przystosowanej do wyszukiwarki Chrome. Rozszerzenie opiera się na stosunkowo prostym pomyśle, który jednak pozwala nam zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jak widać na załączonym obrazku, możemy dzięki niemu w przejrzysty sposób sprawdzić miejsce w wynikach wyszukiwania naszej strony bądź kilku różnych stron na raz, przy wybranej frazie czy słowie kluczowym. Bardzo przydatne przy monitorowaniu naszych postępów, a także poczynań konkurencji.

Alexa

http://www.alexa.com/

Absolutnie zdumiewające urządzenie. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, pozwala ono  bardzo dokładnie sprawdzić, jakie słowa i frazy kluczowe sprowadzają gości na dowolną wybraną przez nas stronę! Dzięki temu już na starcie uzyskujemy nieoceniony wgląd w ważną część strategii naszej konkurencji. Jakby tego było mało, program daje nam dostęp do takich danych jak wiek i płeć odwiedzających, wykaz linków zewnętrznych (tzw. backlink’ów, czyli jakie strony linkują interesujący nas adres), prędkość silnika strony, a możemy nawet zobaczyć, jak wyglądała ona w przeszłości. I wszystko to dostępne jest już w wersji bezpłatnej.

Sam program jest bardzo prosty w obsłudze. Wszystko właściwie sprowadza się tu do wpisania adresu strony i sprawdzenia interesujących nas informacji. Można z niego korzystać na stronie producenta bądź też zainstalować pod postacią wtyczki do wyszukiwarki. Dostęp do niego umożliwia też kolejny plugin, który chciałbym zarekomendować, a mianowicie

SEO Quake

http://www.seoquake.com/

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechstronna wtyczka SEO. Właściwie lepszym określeniem byłby w tym przypadku „pasek narzędzi”– SEO Quake bowiem zapewnia na bieżąco dostęp do całego szeregu różnych, bardzo użytecznych urządzeń. Spośród nich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na „PageRank”, wiek strony (możemy sprawdzić, czy strona konkurencji dopiero powstała, czy latami budowała swoją reputację) oraz kod źródłowy (np. żeby podejrzeć, jakie meta frazy zostały użyte w kodzie strony). Wtyczka oferuje też dostęp do opisanego akapit wyżej pluginu Alexa. Zdecydowanie polecam.

Już po kilku chwilach obcowania z omówionymi wtyczkami przekonamy się, że w SEO nie musimy odgadywać algorytmów wyszukiwarki wyłącznie metodą prób i błędów. Programy te dają solidne podstawy to wypracowania przemyślanej strategii i zapanowania nad tym pozornym chaosem. Powodzenia!

 

foto: flickr.com/photos/seodanismanlik

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.